Başlangıç Rehberi: Yeni Minecraft Sunucusu Nasıl Kurulur?

Administrator
Yönetici

eb686437-34f0-41d6-85e5-92987c0d0a0b.webp

Başlangıç Rehberi: Yeni Minecraft Sunucusu Nasıl Kurulur?​

Minecraft sunucusu kurmak, arkadaşlarınızla özel bir dünyada oynamak veya geniş bir oyuncu topluluğu oluşturmak için harika bir adımdır. Aşağıda yeni bir Minecraft sunucusu kurmak için gereken adımları bulabilirsiniz.

1. Adım: Sunucu Dosyalarını İndirme​

İlk olarak, Minecraft'ın resmi web sitesinden sunucu dosyalarını indirmeniz gerekmektedir. Minecraft Sunucu Dosyaları sayfasına giderek en güncel sürümü edinebilirsiniz.

2. Adım: Sunucu Dosyalarını Ayarlama​

İndirilen dosyaları masaüstünüzde yeni bir klasöre çıkarın. Bu klasördeki server.properties dosyasını düzenleyerek sunucunuzun ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Örneğin, dünyadaki oyun modunu değiştirebilir veya maksimum oyuncu sayısını belirleyebilirsiniz.

3. Adım: Sunucuyu Çalıştırma​

Terminal veya komut istemcisini açın ve Minecraft sunucusunu başlatmak için şu komutu kullanın:

Bash:
java -Xmx1024M -Xms1024M -jar server.jar nogui

Bu komut sunucuyu başlatacak ve tüm dosyaları oluşturarak oynamaya hazır hale getirecektir.

4. Adım: Bağlantı Noktası Yönlendirme (Port Forwarding)​

Arkadaşlarınızın sunucunuza bağlanabilmesi için, modeminizde belirli portları yönlendirme işlemi yapmanız gerekmektedir. Minecraft sunucusu varsayılan olarak 25565 portunu kullanır. Bu portu modem ayarlarında açarak dış dünyaya erişim sağlayabilirsiniz.

5. Adım: Sunucuyu Yönetme ve Plugin Eklemek​

Sunucunuzun işleyişini yönetmek ve oyuncu deneyimini geliştirmek için çeşitli eklentiler ekleyebilirsiniz. Örneğin, EssentialsX veya WorldEdit gibi popüler eklentiler sunucunuzun yeteneklerini artıracaktır.